Skocz do treści Skocz do menu

WYPRAWA

Tancerz pustyni - Góry Tibesti

Tancerz pustyni - Góry Tibesti
Czas trwania wyprawy:
23 dni
Region:
Czad
Afryka
Najbliższy termin:
22.09.2018 - 14.10.2018
Cena:
3300 EUR
Koszt przelotu:
3800 - 4200 PLN

ZAREZERWUJ MIEJSCE INNE TERMINY I CENY

MAPA

mapa

Charakter

Niedostępny masyw górski na północy Czadu, kraina zamieszkała przez tajemniczy lud Tubu. Spełnienie podróżniczych marzeń. Góry Tibesti przez wiele lat były niedostępne i dopiero teraz powoli odkrywają się dla nielicznych, potrafiących podjąć wyzwanie na dotarcie tam ..gdzie kończy się szlak.

Region ten łączy dramatyczne piękno wulkanicznych krajobrazów Sahary z niemal kompletnym odcięciem od cywilizacji. Dopełnieniem przygody będzie sam charakter podróży – samowystarczalna wyprawa samochodami terenowymi. Tibesti to na wpół legendarne miejsce, które nie ma sobie równych. Zapraszamy na spotkanie z pustynią w najlepszym wydaniu!

 • Czad - Czad-1.jpg
 • Czad - Czad-8.jpg
 • Czad - Czad-1a.jpg
 • Czad - Czad-2.jpg
 • Czad - Czad-3.jpg
 • Czad - Czad-5a.jpg
 • Czad - Czad-5b.jpg
 • Czad - Czad-5.jpg
 • Czad - Czad-6.jpg
 • Czad - Czad-4.jpg
 • Czad - Czad-7.jpg
 • Czad - Czad-9.jpg
 • Czad - Czad-10.jpg
 • Czad - Czad-11.jpg
 • Czad - Czad-12.jpg
 • Czad - Czad-16a.jpg
 • Czad - Czad-13.jpg
 • Czad - Czad-14.jpg
 • Czad - Czad-15.jpg
 • Czad - Czad-16.jpg
 • Czad - Czad-17.jpg
 • Czad - Czad-18.jpg
 • Czad - Czad-23a.jpg
 • Czad - Czad-19.jpg
 • Czad - Czad-20.jpg
 • Czad - Czad-21.jpg
 • Czad - Czad-22.jpg

poprzednie następne

Atrakcje

ROZWIŃ

GŁÓWNE ATRAKCJE:

 • Trou au Natron – wulkan z śnieżnobiałym słonym jeziorem.
 • Fantastyczne formacje skalne regionu Borku.
 • Emi Koussi – najwyższa góra Sahary – 3445 m n.p.m. (wulkan talerzowy)
 • Ryty i malowidła naskalne – z czasów kiedy na Saharze dominowały bogate w zwierzynę łowną pastwiska.
 • Zouar – położona “na końcu świata” stolica Tibesti i okoliczne kaniony.
 • Spotkanie z tajemniczymi ludami Tubu i Teda – wikingowie pustyni.

OPCJE WYJAZDU ROZSZERZONEGO:

 • Ennedi – region słynący z przepięknych i zdumiewających krajobrazów (skalne ogrody, labirynty, cytadele, łuki skalne dochodzące do wysokości 100m).
 • Jeziora Ounianga i Sounianga – system jezior zasilanych podziemnymi źródłami, wpisany na światową listę kultury dziedzictwa UNESCO.
 • legendarne Jezioro Czad – wycieczka samochodami terenowym, połączona z wodną eksploracją jeziora. Szansa poznania życia ostatnich rybaków. Przy odrobinie szczęścia być może spotkamy zamieszkujące jezioro hipopotamy i krokodyle. +1 dzień, dopłata 200 EUR/os. W cenę wliczone pełne wyżywienie (3 posiłki, woda bez limitu).

Warto wiedzieć

ROZWIŃ

Witam serdecznie!

Nazywam się Janusz Tichoniuk i będę pilotem podczas wyprawy do Czadu. Zadbam również o bezpieczeństwo i logistykę wyprawy.

Wyprawa ma charakter przygodowy. Schodząc z płyty lotniska w Czadzie opuścimy twarde drogi, od tej pory naszą drogą będą saharyjskie szlaki. Góry Tibesti są uważane za najpiękniejsze miejsce na Saharze. Jest to również jeden z najbardziej niedostępnych zakątków Sahary.

Niezrównane piękno przyrody kontrastuje z trudnymi warunkami, w jakich żyją ludzie - zaskakująco, region Tibesti jest bowiem zamieszkały. Spotkania z plemionami Tubu bez wątpienia będą atutem tej wyprawy.

Podczas wyprawy będziemy przemieszczali się samochodami terenowymi. Niektóre atrakcje będą wymagały krótkiego trekkingu przez umiarkowanie trudny teren. Chociaż będziemy w sercu Sahary nie będzie zbyt upalnie, w nocy może być nawet chłodno.

Będziemy całkowicie odcięci od cywilizacji. Nie będziemy mieli dostępu do internetu, telefonu i gniazdka elektrycznego (nie będzie możliwości ładowania baterii). Naszym jedynym łączem ze światem zewnętrznym, będzie telefon satelitarny.

W Tibesti nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, przez całą wyprawę będziemy samowystarczalni. Noce będziemy spędzać, obozując w namiotach lub pod gołym niebem. Obcowanie z naturą pod rozświetlonym gwiazdami saharyjskim niebem to niezwykle romantyczne doświadczenie.

Ze względu na warunki, od Uczestników będę wymagał pro-aktywnej partycypacji w życiu obozowym i wzajemnej współpracy z innymi Uczestnikami ekspedycji.

Informacje dotyczące przygotowań i ekwipunku, który należy zabrać, każdy Uczestnik otrzyma indywidualnie. Będzie także możliwość wymiany informacji poprzez nasz system działający w formie grupy dyskusyjnej.

Zapraszam tam, gdzie kończy się szlak!

Janusz Tichoniuk

Szczegółowy plan

ROZWIŃ

1 Dzień: Polska - Ndżamena (Czad)

Spotykamy się na Międzynarodowym Lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie – hala odlotów, przy stanowisku odpraw WAGABUNDO Travel, gdzie następuje oficjalne rozpoczęcie wyprawy. Po odprawie lotniskowej odlatujemy do Marsylii.

2 Dzień: Ndżamena

Przelot z Marsylii (Francja) do Faya-Largeu w Czadzie. Pierwszy dzień przeznaczamy na aklimatyzację, zwiedzamy oazy, palmowe gaje i bazary. Nocleg w oazie.

3,4 i 5 Dzień: Ndżamena - Faya

Dojazd do pierwszej oazy znajdującej się u bram masywu górskiego Tibesti zajmie nam trzy dni. Przejedziemy przez region Wadaj, półpustynny obszar Sahelu by dotrzeć w samo serce Sahary. Obozy będziemy rozbijać w korytach wyschniętych rzek lub pomiędzy diunami. Po drodze zobaczymy nieliczne, rozsiane pośród piasków oazy.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

6 i 7 Dzień: Borku

Wyjeżdżamy z Faya szlakiem na północ, odwiedzamy zamieszkałe przez Tubu oazy, w tym saliny Bedo, następnie zwiedzamy formacje skalne regionu Borku. Jedziemy szlakiem u podnóża najwyższej góry Sahary - Emi Koussi (3445 m n.p.m.) odwiedzając majestatyczne skały Laoua i Tigui.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

8 i 9 Dzień: Enneri Miski, Birni Erde

Jedziemy wyschniętym korytem rzeki Enneri Miski. Podziwiamy fantastyczne, rzeźbione erozją skały oraz prehistoryczne rysunki naskalne. Z zachodu obserwujemy majestatyczne szczyty wulkanu Tarso Tieroko (2925 m n..p.m.). Dojeżdżamy do studni Bini Erde i wioski zamieszkałej przez lud Teda.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

10 i 11 Dzień: Birni Erde, Yebbi Bou

Podążamy skalistym szlakiem na wulkaniczny płaskowyż, wykorzystując stworzone przez naturę kaniony. Docieramy do Yebbi Bou, wioski Teda w stylu banco. W okolicy spektakularny, wypełniony jeziorkiem kanion, w otoczeniu palmowego gaju.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

12 i 13 Dzień: Zumri, Bardai

Skalistymi szlakami przemieszczamy się na północny-zachód wokół wulkanów Tarso Voon i Tarso Toon. Odwiedzamy ukrytą pośród skał oazę - Yebbi Souma, bazaltowe kolumny Torotorom oraz jedną z większych osad Tibesti - Bardai. Bardai leży na skrzyżowaniu handlowych szlaków z Libii i Sudanu.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

14 i 15 Dzień: Trou au Natron

Po opuszczeniu Bardai powoli wspinamy się szlakiem wzdłóż zastygłych cieków lawy. Po pokonaniu kanionów Oudinger osiągamy wysokość 2200 m n.p.m. by ujrzeć kalderę Trou au Natron. Dno wulkanu pokryte jest solą, jest to również miejsce odwiedzane z wielbłądami przez Tubu. Obozujemy na krawędzi krateru.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

16 Dzień: w stronę Zouar

Powoli zjeżdżamy w dół szlakiem na zachód. Na horyzoncie podziwiamy rozciągające się aż do Nigru erg Bilmy oraz szczyty skalnego lasu Sisse. Od granicy z Nigrem dzieli nas dystans 20 km., po czym wjeżdżamy w wąwóz prowadzący do Zouar.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

17 Dzień: Zouar

Zouar jest siedzibą duchowego przywódcy ludu Tubu - Derde. Skromna zabudowa osady kontrastuje z fantastycznym krajobrazem pustynnych gór. Z Zouar jedziemy w kierunku płaskowyżu Daski.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

18 Dzień: Rondo de Gauella

Wracamy w kierunku Faya owiedzając po drodze diuny Enneri Maro i Rondo de Gaulle - skrzyżowanie pustynnych szlaków pośrodku pustkowia.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

19, 20 i 21 Dzień: Faya - Ndżamena

Powrót do Ndżameny.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 19 i 20 dnia - 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu. 21 dnia 2 posiłki (śniadanie, lunch, woda bez limitu).

22 i 23 Dzień: Ndżamena - Warszawa (Polska)

Przelot z Ndżameny do Warszawy. Ze łzami w oczach żegnamy się, kończąc naszą wyprawę i z uśmiechem na twarzy umawiamy się na kolejną wspólną przygodę :). Po powrocie wracamy w domowe pielesze. Doceniamy ciepłą, bieżącą wodę i cieszymy się z wszystkiego, co znajdujemy w lodówce :).


Program ten chroniony jest art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Eksploatacja tego programu, jego udostępnianie w celach komercyjnych, przerabianie albo inne naruszanie w całości lub w części, bez pisemnej zgody twórcy, jest zabronione pod groźbą sankcji przewidzianych w art. 24 i 448 kodeksu cywilnego oraz w art. 78-80 i 115-123 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

TERMINY I CENY

PŁATNOŚCI:

 • PIERWSZA RATA: 1000 EUR - opłata rezerwacyjna płatna przy zapisie

 • DRUGA RATA: 2300 EUR - płatna do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

 • KOSZT PRZELOTU: 3800 - 4200 PLN płatny do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

Organizator wyprawy – Wagabundo Travel – dokonuje rezerwacji i zakupu biletów lotniczych po ich aktualnej cenie. Każdy, kto nie zechce skorzystać z naszego pośrednictwa przy zakupie biletów lotniczych, może je kupić we własnym zakresie.

 • termin:
  22.09.2018 - 14.10.2018
  cena:
  3300 EUR
  koszt przelotu:
  3800 - 4200 PLN
  oferta nr:
  AFR/10

  ZAREZERWUJ MIEJSCE

Świadczenia

CENA ZAWIERA:


 • koszt wizy do Czadu

 • opiekę pilota Wagabundo Travel

 • zakwaterowanie wg programu

 • transport wg programu (samochody terenowe 4x4)

 • pełne wyżywienie podczas pustynnej przeprawy (3 posiłki dziennie)

 • nielimitowana woda podczas pustynnej przeprawy

 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu

 • wszystkie atrakcje wg programu

 • ubezpieczanie (KL, NNW)

CENA NIE ZAWIERA:


 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie

 • wyżywienia podczas pobytu w Ndżamenie

 • wydatków własnych

 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne

 • zwyczajowych napiwków

KOSZT PRZELOTU NA TRASIE:


 • Warszawa – Ndżamena – Warszawa

 • Orientacyjny koszt przelotu w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 2600 - 4400 PLN