Skocz do treści Skocz do menu

WYPRAWA

Łzy słońca - Ounianga, Sounianga i Ennedi

Łzy słońca - Ounianga, Sounianga i Ennedi
Czas trwania wyprawy:
19 dni
Region:
Czad
Afryka
Najbliższy termin:
29.09.2018 - 17.10.2018
Cena:
2500 EUR
Koszt przelotu:
2600 - 4200 PLN

ZAREZERWUJ MIEJSCE INNE TERMINY I CENY

MAPA

mapa

Charakter

Skalne labirynty, malownicze kaniony i formacje skalne, tryskające spod ziemi jeziora (guelty) dające życiodajną wodę. Ennedi i położone nieco na północ jeziora Ounianga i Sounianga zaskakują, wprawiając w zdumienie każdego podróżnika. W samym sercu Sahary leży kraina cudów, którą co roku odwiedza tylko garstka wytrawnych turystów.

Region Ennedi należy do najpiękniejszych zakątków Sahary, w dodatku jest niemal odcięty od cywilizacji, dzięki czemu nie dociera tu masowa turystyka.

 • Czad - Czad-1.jpg
 • Czad - Czad-8.jpg
 • Czad - Czad-1a.jpg
 • Czad - Czad-2.jpg
 • Czad - Czad-3.jpg
 • Czad - Czad-5a.jpg
 • Czad - Czad-5b.jpg
 • Czad - Czad-5.jpg
 • Czad - Czad-6.jpg
 • Czad - Czad-4.jpg
 • Czad - Czad-7.jpg
 • Czad - Czad-9.jpg
 • Czad - Czad-10.jpg
 • Czad - Czad-11.jpg
 • Czad - Czad-12.jpg
 • Czad - Czad-16a.jpg
 • Czad - Czad-13.jpg
 • Czad - Czad-14.jpg
 • Czad - Czad-15.jpg
 • Czad - Czad-16.jpg
 • Czad - Czad-17.jpg
 • Czad - Czad-18.jpg
 • Czad - Czad-23a.jpg
 • Czad - Czad-19.jpg
 • Czad - Czad-20.jpg
 • Czad - Czad-21.jpg
 • Czad - Czad-22.jpg

poprzednie następne

Atrakcje

ROZWIŃ

GŁÓWNE ATRAKCJE:

 • Jeziora Ounianga i Sounianga – system jezior zasilanych podziemnymi źródłami, wpisany na światową listę kultury dziedzictwa UNESCO.
 • Guelta Archei – głęboki wąwóz, jezioro i wielbłądy – najpiękniejsza guelta Ennedi.
 • Aloba – jeden z najpiękniejszych łuków skalnych, o wysokości ok. 120m.
 • Ryty i malowidła naskalne – z czasów kiedy na Saharze dominowały bogate w zwierzynę łowną pastwiska.
 • Oyo – labirynt skalny.
 • Spotkanie z tajemniczymi ludami Tubu i Teda – wikingowie pustyni.

OPCJE WYJAZDU ROZSZERZONEGO:

 • Góry Tibesti – piękno wulkanicznych krajobrazów Sahary. Przez wiele lat były niedostępne i dopiero teraz powoli odkrywają się dla nielicznych, potrafiących podjąć wyzwanie.
 • Łuki skalne Anoko i Bamena oraz guelta Bachikele, +1 dzień, dopłata 150 EUR/os. W cenę wliczone pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu).
 • legendarne Jezioro Czad – wycieczka samochodami terenowym, połączona z wodną eksploracją jeziora. Szansa poznania życia ostatnich rybaków. Przy odrobinie szczęścia być może spotkamy zamieszkujące jezioro hipopotamy i krokodyle. +1 dzień, dopłata 200 EUR/os. W cenę wliczone pełne wyżywienie (3 posiłki, woda bez limitu).

Warto wiedzieć

ROZWIŃ

Witam serdecznie!

Nazywam się Janusz Tichoniuk i będę pilotem podczas wyprawy do Czadu. Zadbam również o bezpieczeństwo i logistykę wyprawy.

Wyprawa ma charakter przygodowy. Schodząc z płyty lotniska w Czadzie opuścimy twarde drogi, od tej pory naszą drogą będą saharyjskie szlaki. Wyżyna Ennedi i jeziora Ounianga są uważane za jedne z najpiękniejszych miejsc na Saharze. Są to również jedne z najbardziej niedostępnych zakątków Sahary.

Podczas wyprawy będziemy przemieszczali się samochodami terenowymi. Niektóre atrakcje będą wymagały krótkiego trekkingu przez umiarkowanie trudny teren. Chociaż będziemy w sercu Sahary nie będzie zbyt upalnie, w nocy może być nawet chłodno.

Będziemy całkowicie odcięci od cywilizacji. Nie będziemy mieli dostępu do internetu, telefonu i gniazdka elektrycznego (nie będzie możliwości ładowania baterii). Naszym jedynym łączem ze światem zewnętrznym, będzie telefon satelitarny.

W Ennedi i nad jeziorami Ounianga nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, przez całą wyprawę będziemy samowystarczalni. Noce będziemy spędzać, obozując w namiotach lub pod gołym niebem. Obcowanie z naturą pod saharyjskim niebem, rozświetlonym milionami gwiazdami, to niezwykle romantyczne doświadczenie.

Ze względu na warunki, od Uczestników będę wymagał pro-aktywnej partycypacji w życiu obozowym i wzajemnej współpracy z innymi Uczestnikami ekspedycji.

Informacje dotyczące przygotowań i ekwipunku, który należy zabrać, każdy Uczestnik otrzyma indywidualnie. Będzie także możliwość wymiany informacji poprzez nasz system działający w formie grupy dyskusyjnej.

Zapraszam tam, gdzie kończy się szlak!

Janusz Tichoniuk

Szczegółowy plan

ROZWIŃ

1 Dzień: Polska - Ndżamena (Czad)

Spotykamy się na Międzynarodowym Lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie - hala odlotów, przy stanowisku odpraw WAGABUNDO Travel, gdzie następuje oficjalne rozpoczęcie wyprawy. Po odprawie lotniskowej odlatujemy do Ndżameny.

2 Dzień: Ndżamena

Po przylocie kolacja i zakwaterowanie w hotelu.

3,4 i 5 Dzień: Ndżamena - Faya

Dojazd do pierwszej oazy znajdującej się u bram masywu górskiego Tibesti zajmie nam trzy dni. Przejedziemy przez region Wadaj, półpustynny obszar Sahelu by dotrzeć w samo serce Sahary. Obozy będziemy rozbijać w korytach wyschniętych rzek lub pomiędzy diunami. Po drodze zobaczymy nieliczne, rozsiane pośród piasków oazy.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

6 Dzień: Faya - Ounianga Kebir

Przejazd przez Wyżynę Bembeche do Ounianga Kebir, biwak nad jeziorem Yoa.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

7 i 8 Dzień: Jeziora Ounianga

Zwiedzamy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jeziora Ounianga Kebir, między innymi największe i najbarwniejsze - Yoa i Katam. Jeziora nigdy nie wysychają dzięki podziemnym źródłom. Jedziemy na wschód odwiedzając jeziora Sounianga Serir, wśród nich największe - Teli i malownicze Bokou. Nocleg nad brzegiem jeziora Teli.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

9 Dzień: Demi - Depresja Mourdi

Udajemy się dalej na wschód, odwiedzając po drodze słone jezioro Tegedei. Opuszczamy region jezior Ounianga i przez Oazę Demi, w której wydobywana jest z ziemi sól, wjeżdżamy w obszar depresji Mourdi. Tutaj będziemy mieli szansę zaobserwować karawany transportujące sól, tutaj też rozbijamy obóz.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

10 Dzień: Fada

Kontynuując jazdę na południe przez diuny depresji Mourdi wkraczamy w północne rubieże Wyżyny Ennedi. Podziwiamy pierwsze formacje skalne i ryty naskalne - przedsmak tego, co nas czeka przez kilka kolejnych dni wyprawy. Kamienistym szlakiem docieramy do stolicy regionu Ennedi - Fada.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

11 Dzień: Kanion Bechike

Wjeżdżamy w sam środek Ennedi. Odwiedzamy pierwsze łuki skalne w dolinie Korokou. Penetrujemy wąwóz Bechike, którego labirynt w wielu miejscach mieści zaledwie jednego wielbłąda.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

12 Dzień: Guelta Archei

Eksplorujemy główną atrakcję Ennedi - Gueltę Archei. Spektakularne położenie pośród ścian wąwozu zapewni nam doskonałą obserwację okolicy oraz przebywających wokół źródła wielbłądów. Być może uda nam się wypatrzyć... krokodyle. Guleta jest określeniem na zaopatrywane spod ziemi źródło wody, które w tych okolicach tworzy wciśnięte między skały jeziora. Guelta Archei jest królową wszystkich guelt.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

13 Dzień: Skalne labirynty i Łuk Aloba

Opuszczając gueltę wejdziemy do przedsionka labiryntu Oyo, gdzie każdy będzie mógł się zgubić, aby "coś" znaleźć ;). Zbadamy również labirynt Akru, którego okolice obfitują w skalne dziwa: łuki skalne w kształcie słoni, butelek i tajemnicze Oko Tokou.

Popołudniem trawersujemy Wadi Djoula i Wadi Toli (wadi to koryto wyschniętej rzeki) i odwiedzamy najwyższy i zarazem najdłuższy łuk skalny Sahary (także całej Afryki) - łuk Aloba. Łuk ma rozpiętość prawie 80 metrów oraz imponującą wysokości 120 metrów.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

14 Dzień: Góry Terkei

Podziwiając wznoszące się z piasków pustyni ku niebu surowe skały kierujemy się na południowy-wschód w okolice Gór Terkei. Podziwiamy fantastyczne formacje skalne o nazwach sugerujących wyrzeźbione erozją kształty: Cytadela, Afrykańska Kobieta, Kamienne Wieże, Karawana, Skalne Grzyby, łuk zwany Maską i inne. Dzień żegnamy przy zachodzie słońca, na jednym z kamiennych łuków.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

15 i 16 Dzień: Erg Djourab - Kalait

Opuszczamy Ennedi, kierując się na południowy - zachód w stronę diun Ergu Djourab. Po drodze być może uda nam się zobaczyć słynne, "mega" ciężarówki, z tuzinem pasażerów podróżujących na ich szczycie (przemytników Sahary).

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

17 Dzień Abeche, Mongo - Ndżamena

Przed nami długa podróż. Do stolicy Czadu - Ndżameny - pojedziemy przez Kalait, Abeche i Mongo, inną drogą, niż ta, którą przyjechaliśmy, dzięki czemu będziemy mogli poznać oblicze Czadu centralnego, na pograniczy sawanny i pustyni. Ostatniego dnia nocleg spędzamy w Ndżamenie.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 2 posiłki (śniadanie, lunch). Nielimitowana woda podczas śniadania i lunchu.

18 i 19 Dzień: Ndżamena - Warszawa (Polska)

Przelot z Ndżameny do Warszawy. Ze łzami w oczach żegnamy się, kończąc naszą wyprawę i z uśmiechem na twarzy umawiamy się na kolejną wspólną przygodę :). Po powrocie wracamy w domowe pielesze. Doceniamy ciepłą, bieżącą wodę i cieszymy się z wszystkiego, co znajdujemy w lodówce :).


Program ten chroniony jest art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Eksploatacja tego programu, jego udostępnianie w celach komercyjnych, przerabianie albo inne naruszanie w całości lub w części, bez pisemnej zgody twórcy, jest zabronione pod groźbą sankcji przewidzianych w art. 24 i 448 kodeksu cywilnego oraz w art. 78-80 i 115-123 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

TERMINY I CENY

PŁATNOŚCI:

 • PIERWSZA RATA: 500 EUR - opłata rezerwacyjna płatna przy zapisie

 • DRUGA RATA: 2000 EUR - płatna do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

 • KOSZT PRZELOTU: 2600 - 4200 PLN płatny do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

Organizator wyprawy – Wagabundo Travel – dokonuje rezerwacji i zakupu biletów lotniczych po ich aktualnej cenie. Każdy, kto nie zechce skorzystać z naszego pośrednictwa przy zakupie biletów lotniczych, może je kupić we własnym zakresie.

 • termin:
  29.09.2018 - 17.10.2018
  cena:
  2500 EUR
  koszt przelotu:
  2600 - 4200 PLN
  oferta nr:
  AFR/11

  ZAREZERWUJ MIEJSCE

 • termin:
  03.11.2018 - 21.11.2018
  cena:
  2500 EUR
  koszt przelotu:
  2600 - 4200 PLN
  oferta nr:
  AFR/11

  ZAREZERWUJ MIEJSCE

Świadczenia

CENA ZAWIERA:


 • koszt wizy do Czadu

 • opiekę pilota Wagabundo Travel

 • zakwaterowanie wg programu

 • transport wg programu (samochody terenowe 4x4)

 • pełne wyżywienie podczas pustynnej przeprawy (3 posiłki dziennie)

 • nielimitowana woda podczas pustynnej przeprawy

 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu

 • wszystkie atrakcje wg programu

 • ubezpieczanie (KL, NNW)

CENA NIE ZAWIERA:


 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie

 • wyżywienia podczas pobytu w Ndżamenie

 • wydatków własnych

 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne

 • zwyczajowych napiwków

KOSZT PRZELOTU NA TRASIE:


 • Warszawa – Ndżamena – Warszawa

 • Orientacyjny koszt przelotu w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 2600 - 4400 PLN